۱. بیهوشی عمومی:

بیهوشی عمومی توسط پزشک متخصص بیهوشی از طریق ماسک یا ورید تجویز می شود. بیهوشی یعنی بسیاری از عمل کردهای بدن شما کند می شود و یک لوله در گلوی شما قرار می گیرد تا کمک کند شما نفس بکشید و همچنین متخصص های بیهوشی ضربان قلب، فشار خون، تنفس و سایر علائم حیاتی شما را کنترل می کنند تا مطمئن شوند ضربان قلب شما طبیعی و نرمال است. شما زمانی که بیهوش هستید دردی احساس نمی کنید و متخصص بیهوشی پس از اتمام بیهوشی و در زمان برگشتن شما به حالت هوشیاری در کنارتان خواهند بود و دارو را به طور مداوم میزان تنفس، گردش خون و سطح اکسیژن شما را کنترل و بررسی می کنند.

۲. بیهوشی آرام بخشی(IV) یا تحت نظارت:

IV آرام بخشی و مسکن از طریق تزریق در ورید انجام می شوند و بسته به سطح آرام بخش ممکن است از حداقل (احساس خواب آلودگی کنید اما توانایی صحبت کردن را داشته باشید) تا عمیق باشید. (در این حالت طول عمل را به یاد نمی آورید) اما حتی با آرام بخشی عمیق شما همانند بیهوشی عمومی کاملا بیهوش نخواهید شد.
سطح اصلی آرام بخشی عبارتند از:
حداقل: در این سطح آرام بخش به شما کمک می کند تا آرام باشید اما پزشکان می توانند از شما سوال بپرسند و شما قادر به درک و پاسخ گویی هستید که معمولا در مواردی استفاده می شود که پزشک هوشیاری شما را در این روش نیاز دارد.
متوسط: در این سطح شما احساس خواب آلودگی می کنید و حتی ممکن است شما به خواب بروید و بعضی از روش ها را به خاطر داشته باشید یا نداشته باشید.
عمیق: در این سطح شما در اصل بیهوش نخواهید شد اما به طور کامل خواب هستید و ممکن است برخی چیز ها را به یاد آورید یا نیاورید.

۳. بیهوشی منطقه ای:

در این نوع از بیهوشی قسمت های زیادی از بدن را بیهوش می کند مانند:کمر به پایین. دارو از طریق تزریق یا از طریق لوله ی کوچکی به نام کاتتر وارد می شود. این نوع از بیهوشی شامل بلوک های نخاعی و اپیدورال که اغلب برای زایمان استفاده می شود و رایج ترین نوع کنترل درد برای زایمان است. نوعی دیگر از بیهوشی منطقه ای بلوک نخاعی قوی تر است که در طی عمل هایی مثل زایمان سزارین استفاده می شود که پزشک قادر است کودک را بدون ایجاد درد به مادر و بدون قرار دادن کودک در معرض داروهای آرام بخشی که ممکن است مضر باشند با جراحی تحویل دهد و این بیهوشی ایمن است.

۴. بی حسی موضعی:

معمولا با یک بار تزریق دارو ناحیه کوچکی از بدن را بی حس می کند این بیهوشی برای روش هایی مانند انجام بیوپسی پوست و یا بیوپسی سینه، ترمیم استخوان شکسته یا دوختن برخی بریدگی عمیق استفاده می شود و شما در حین عمل بیدار و هوشیار خواهید بود و ممکن است مقداری فشار داشته باشید اما در ناحیه تحت درمان احساس درد نخواهید کرد.

مقاله و تحقیق از سایت آی مد تجهیز